Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... recuperare bun
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

recuperare bun

Buna ziua,suns casatorita dar sotul meu locuieste cu alta femeie,luand cu el cateva bunuri din casa,cateva dintre ele fiind pe numele meu.E posibil sa le pot recupera?Mentionez ca urmeaza sa divortam.Pot declara aceste bunuri furate,sau cum sa procedez?
Puteti face o plangere penala pe art 210 c. pen daca bunurile sunt personale si nu comune.
Mai bine incercati sa va intelegeti in legatura cu acele bunuri.
Da, asa ar fi perfect dar nu prea cred ca se vor intelege inainte de a depune plangerea la politie.
Dar, incercarea moarte n-are.:)

avocat Claudiu Lascoschi
Daca bunurile fac obiectul articolului 31 din Codul familiei, aveti o oarecare sansa:

Art. 31

Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecarui sot:

a) bunurile dobandite inainte de incheierea casatoriei;
b) bunurile dobandite in timpul casatoriei prin mostenire, legat sau donatie, afara numai daca dispunatorul a prevazut ca ele vor fi comune;
c) bunurile de uz personal si cele destinate exercitarii profesiunii unuia dintre soti;
d) bunurile dobandite cu titlu de premiu sau recompensa, manuscrisele stiintifice sau literare, schitele si proiectele artistice, proiectele de investitii si inovatii, precum si alte asemenea bunuri;
e) indemnizatia de asigurare sau despagubirea pentru pagube pricinuite persoanei;
f) valoarea care reprezinta si inlocuieste un bun propriu sau bunul in care a trecut aceasta valoare.